Newsletter – březen 2023

Milí přátelé,

z Ugandy vyřizujeme mnoho pozdravů, poděkování a vřelých slov. Jen se to na nás při závěrečné schůzi hrnulo. Je vidět, jak moc si opatrovníci Vaší pomoci považují a jak jsou vděční. Děti se tak lehce neprojevují, to jste nakonec někteří zjistili při komunikaci přes whatsapp. Osobně jsem u toho nebyla, ale slyšela jsem v pozadí většinou pouze “yes” či “no”, ale věřte, že to pro všechny byla velká událost, i když se nijak nerozpovídali. Díky, že jste se do toho dali a zkusili to.

Pracovní cesta byla úspěšná, udělali jsme spoustu práce. Nakoupili jsme a rozdělili školní pomůcky, koupili či zadali k výrobě školní uniformy a svetry, aby děti měly vše potřebné. Během našeho pobytu všechny děti nastoupily do příslušných škol. Až na dva problematické případy, které řešíme se sponzory individuálně. Nakoupili jsme také vybavení pro absolventy kurzů a ti se ihned dali do práce. Pouze švadlenky jsou letos složitější – jsou to holky, které šly do kurzu ze 4. třídy. Máme z nich ohromnou radost, ten rok na učilišti udělal z nešťastných holčiček dobře vypadající téměř dospělé holky, nemohla jsem je ani poznat. Nicméně jsou to částečně ještě děti a navíc byly v učení pouze jeden rok, takže hledáme, u koho by nastoupily do již zaběhnuté šicí dílny. Jsou čtyři, dvě z nich už měly dílnu domluvenou, sešli jsme se, vše si odsouhlasili a můžou nastoupit. Dvě ještě hledají a mají na to čas do poloviny března. Zatím totiž nemáme koupené šicí stroje, ještě stále zkoumáme možnosti. Všude nám nabízejí stroje čínské výroby, které odmítám koupit. Singer je zase příliš drahý. Existují ale stroje Singer repasované a ty s pomocí několika profesionálních švadlen z hlavního města, hledáme. Potřebujeme pořídit stroje, které jsou dobré a něco vydrží, proto jsme se rozhodli s nákupem počkat. Letím do Ugandy znovu 17. března a hned po příletu se jdu podívat na repasované stroje v Kampale u obchodníka, na kterého máme dobré reference a v doprovodu našich známých majitelek šicích dílen.

Jednání s vedením škol o výši školného šlo dobře a všichni přistoupili na to, že letos zaplatíme stejně jako roky předcházející. Osobně si myslím, že významnou roli v tomto sehrál fakt, že ceny potravin i služeb se stabilizovaly na jakési přijatelné úrovni. Všechno je dražší, ale už to nejsou extrémy jako v letech minulých a všeobecná panika pominula.

Fotografie dětí pořízené během cesty přidáváme postupně na stránky a prosíme o strpení, je toho hodně. Děti Vám také napsaly dopisy a některé poslaly malé dárky – ty už jsou většinou na cestě k vám. Pokud chcete dětem odepsat, ráda dopisy v Bwindi předám. Během březnové cesty se do Soroti znova nedostanu, dopisy bych ale přeposlala přes Hellen, ředitelku učiliště.

Cokoli by vám bylo nejasné z dopisů dětí či fotografií nebo popisu k nim, volejte nebo pište mě. Zároveň, máte-li pro mě nějaké úkoly do Bwindi, budu tam do konce března.

Z Bwindi jsme přivezli příběhy 13 nových dětí, které vystavíme na stránkách v následujících dnech. Žadatelů přišlo mnoho – tolik, že se ani nevešli dovnitř na náš pozemek a užší výběr proběhl venku. Trvalo to dlouho, ale potěšilo nás, že všichni již znají a respektují pravidla výběru a při představování 22 kandidátů se všichni jednoznačně shodli, že to jsou ti nejpotřebnější z komunity. Prosím, pokud máte někoho ve svém okolí, kdo o podpoře na dálku uvažuje, zmiňte tyto nové děti. Na stránkách budou určitě do nedělního večera.

Díky za vše, co pro děti děláte! God bless you!

Za celý tým Bwindi Orphans

Kateřina Chauveau