Bwindi Coffee a Bwindi Orphans

…

Myšlenka pražit a prodávat ugandskou kávu se vyvinula během let naší práce s dětmi v Ugandě. Vždycky jsme měli rádi kávu a dávali si záležet na tom, jakou pijeme. Tak pochopitelně i v Ugandě jsme hledali tu nejlepší a přes nově vznikající moderní kavárny v hlavním městě jsme se dopracovali až ke zdroji. Na východě země, na svazích Mt. Elgon ve výšce 1.400-1.900 m.n.m. se pěstuje velmi kvalitní Arabica. Sami nakoupíme a přivezeme do ČR zelenou kávu a pražíme ve Střelicích u Brna v malém množství, aby byla vždy čerstvá.

Zpočátku jsme nakupovali v místní výkupně kávy, kde mají velký stroj na odstranění slupek a třídění. Výhoda je, že kávu dostaneme čistou a roztříděnou, ale je to směs od všech farmářů ze všech nadmořských výšek. A tak jsme vyrazili přímo k farmářům výš do kopců, kde se nám zdá káva lepší, nad 1.650 metrů.  Vidíme jejich políčka, máme přehled, jak se o ně starají, kde kávu suší a jak ji skladují a jak vypadá úroda v daném období. Podle toho vybereme a koupíme – naložíme do auta a odvezeme dolů do vesnice. Tam najmeme na odslupkování několik místních chlapíků a na třídění zaměstnáme tři mladé maminky – Beatrice Namataka, Faith Nandudu a Nelima Jovia, které jinak nemají šanci najít žádnou práci. Tahle varianta znamená mnohem víc práce a starostí, ale takto získaná káva má pro nás větší cenu – na své cestě pomohla konkrétním lidem.

Původně jsme naši kávu nabízeli jen na akcích Bwindi Orphans, teď už ji můžete ochutnat i v několika kavárnách. Jsme rádi, že si naše káva našla svoje příznivce a děkujeme za každý vypitý šálek.

Kontakt:

  • Bwindi Coffee s.r.o.
  • Střelice 727, 664 47
  • e-mail: coffee@bwindiorphans.org
  • IČ: 269 49 164
  • DIČ: CZ 269 49 164