Jak to děláme my…

Jediný způsob, jak můžeme českým rodičům garantovat, co přesně se s jejich penězi děje, je mít je stále pod kontrolou. To znamená, že všechno platíme sami. Nevýhodou je, že nejsme tak rychlí, jak bychom si někdy přáli.

Obrovskou výhodou ale je, že víme přesně, kde a komu jsme zaplatili a kolik a ohlídáme si, abychom dostali, co jsme si dojednali. V praxi to vypadá tak, že na účet školy platíme pouze školné, tzn. částku za školní docházku a jídlo.

Lékařskou péči pro děti v Bwindi zajišťuje Medard, který sám díky našemu projektu vystudoval a teď provozuje svoji soukromou kliniku a lékárnu. Komplikovanější případy musí posílat do nemocnice, ale i tak je schopen dohlédnout na to, aby se dětem lékaři věnovali.
V Soroti v malé vesnické klinice předplatíme určitý obnos peněz a sestra, která ji provozuje odepisuje dle toho, jak děti léčí. Každé dítě má taky svoji zdravotní kartu (školní sešit) u sebe a nechá si do něj zapsat částku za ošetření vždy, když na kliniku přijde. Tyto záznamy kontroluje a proti sobě porovnává Medard a vzhledem ke své specializaci posoudí i vhodnost léčby a účtovanou částku.

Uniformy hradíme krejčímu, polovinu při zadávaní zakázky a zbytek poté, co si všechny děti svoje uniformy převezmou. Školní boty nakupujeme v Kampale, kde jsou ceny výrazně nižší a každé dítě si svoje vybírá a zkouší před námi.

Pomůcky do školy pořizujeme přesně podle rozpisů každé třídy a dáme dětem do ruky. Rozdělování oblečení a bot na volný čas obstaráme osobně během pracovní cesty a stejně tak vánoční dárky. Ty nakupujeme na místě podle přání každého dítěte s ohledem na to, kolik peněz má od svých českých rodičů k dispozici.

Děti do projektu vybíráme sami

Do Ugandy jezdíme několikrát do roka, ale hlavní je pracovní cesta, kterou směřujeme na začátek ugandského školního roku, tzn. začátek února. Naše přítomnost ve vesnici nezůstane dlouho utajená a vždy se vytvoří skupina žadatelů, jejichž rodiny jsou v nouzi. Výběr probíhá otevřeně za účasti všech – jak nových žadatelů, tak rodin, které jsou již součástí projektu. Vyslechneme jeden příběh za druhým a všech ostatních přítomných se ptáme, jestli mohou potvrdit, že je to pravda. Takto společně vybereme několik nejchudších a nejpotřebnějších, přidáme je na naše webové stránky a hledáme, kdo by se ujal jejich podpory.

HDTV_64Za vaše peníze děti dostanou

Z ročního příspěvku (základní škola 7.500,- Kč nebo střední 15.000,- Kč) je hrazeno školné a všechny povinné platby škole. Děti dostanou každý den oběd,  všechny potřebné pomůcky na školní rok, dvě uniformy a jedny boty. Roční poplatek zahrnuje také veškerou lékařskou péči.
V Česku dostáváme obnošené i nové oblečení, boty, povlečení, batohy a podobné potřebné věci.

Problematické je dostat tyto věci do Ugandy. Daří se nám to díky vydatné pomoci cestovní kanceláře Livingstone, která žádá o pomoc s přepravou svoje klienty mířící do Ugandy. Díky tomu mohou děti každý rok mimo školní uniformy dostat i oblečení na volný čas – trička, mikiny, sukně, boty atd.

Sledujte školní výsledky

V prosinci dostanete vysvědčení se závěrečným hodnocením a hlavně informaci, zda vaše dítko pokračuje nebo musí opakovat ročník. Během roku vás také informujeme o všech významných změnách v rodině a pokud máte zájem, můžete se zapojit do řešení kritických situací.

Přijeďte se podívatOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý rok máte možnost připojit se k pracovní cestě do Ugandy, kterou směřujeme na začátek ugandského školního roku, což je začátel února. Máte možnost navštívit svoje dítě, zapojit se do práce a tak nejlíp získat obrázek o tom, v čem naše pomoc spočívá a jak opravdu děti a rodiny žijí. Zároveň se podíváte, jak vše, co se snažíme na stránkách popsat, funguje přímo na místě.