Newsletter 12/2020

Milí přátelé,news_01

v první řadě chci poděkovat sponzorům dětí, že i v této složité době plné nejistot, pokračují v jejich podpoře. Děti a jejich rodiny v Ugandě jsou v situaci mnohem složitější než tady u nás, nemají žádné rezervy a kromě vaší podpory se opravdu nemají kam obrátit. Omezení pohybu osob a přísné restrikce, které platily už od března, mají svoje důsledky a ty se projevují postupně. Nejsem schopná posoudit rozsah dopadů na celou zemi, vím pouze, jak to vypadá v Bwindi a Soroti. Tzv. vesnické banky přestaly existovat, půjčily všechno, co měly a už není odkud brát. Výrazně se zdražilo a to jak základní potraviny, tak ostatní spotřební zboží. Mezi lidmi nejsou peníze a navíc se teď obávají o úrodu, která je ohrožena velmi silnými dešti. Některé oblasti postihly záplavy a v Bwindi vypadá hlavní příjezdová cesta takto:

Autobusová doprava funguje, ale např. Medard posledně strávil 48 hodin v autobusu z Bwindi do hlavního města. Stejnou dobu i na cestě z Kampaly do Soroti, kde byly části silnice pod vodou. Navíc tam dostal chřipku a měl horečku (žádná souvislost s COVID 19) a vzhledem k tomu, že se všem pasažérům při nástupu do autobusu měří teplota, musel ležet několik dnů v hotýlku, aby ho preventivně nezavřeli do karantény, kde by na test mohl čekat klidně několik dnů.

Na nástup dětí do školy koncem října (seznam byl v minulém zpravodaji), ale stoprocentně dohlédl, školné zaplatil a děti pokračují ve studiu.

 

Pro ty, které nadále zůstávají doma, obstaral nákup a rozdělení jídla. Tato pomoc je pro jejich rodiny zásadní a bez vás by prostě už neměly co jíst:

news_02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buhoma

news_03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soroti

Všichni jste dostali vyúčtování za rok 2020 a kalkulaci školného na rok 2021. Děkujeme, že jste kromě školného byli ochotni dětem zaplatit jídlo, které dostali všichni v červenci a část dětí také v listopadu.

Někteří z vás se ptali už během roku na nákup vánočních dárků. Mluvila jsem o tom s Medardem a on okamžitě odpověděl, že to samozřejmě obstará. Řekl, že pokud jste vy ochotni dětem poslat peníze na Vánoce, zajistit vše ve vesnicích je to nejmenší, čím může za sebe přispět on. Musíme počítat s tím, že náklady na dopravu budou vysoké a taky Medard si na cestu do Soroti musí dát časovou rezervu. Z tohoto důvodu budeme uzavírat seznam dětí, pro které jste poslali peníze na dárky, už tuto neděli. Pokud máte ještě zájem se připojit, dejte prosím do neděle vědět na info@bwindiorphans.org, nebo mi zavolejte (602 595 073), abych vás do seznamu zařadila. Peníze na účtu být nemusí, můžete je poslat později.

Z jednorázových příspěvků lidí, kteří nepodporují konkrétní dítě a z peněz vydělaných na akci ve Střelicích, jsme schopni pořídit vánoční dárek také pro ostatní děti. Všem dárcům moc děkujeme – jídlo je teď prioritou ve všech. rodinách.

Za normálních okolností se zahajuje školní rok začátkem února a na tuto dobu směrujeme každoročně pracovní cestu sponzorů. Příští rok bude ale jiný, děti nastoupí 17. ledna.  A 14. ledna proběhnou v Ugandě prezidentské volby. Možná jste zachytili v médiích zprávu o nepokojích v Kampale kvůli uvěznění hlavního opozičního kandidáta. Boby Wine získává mezi lidmi stále větší popularitu a navíc je Baganda, tj. příslušník nejpočetnějšího kmene na území,Ugandy. Současný president Museveni pochází ze západní Ugandy a kmenová příslušnost v Ugandě pořád znamená mnoho. Po zatčení Boby Wina vyšli lidé v Kampale do ulic a dokonce se střílelo. Vztek a frustrace protestujících proti praktikám současné vlády se obrátily bohužel proti nevinným lidem se západní Ugandy, kteří v hlavním městě pracují a žijí. O život přišlo podle zpráv asi 40 osob. Medard hlásil, že protesty probíhají pouze v Kampale a v Bwindi i v Soroti je klid.

Pracovní cestu jsme začátkem přístího roku plánovali za předpokladu, že Uganda zruší zákaz míchání cizinců s místním obyvatelstvem. Každopádně cestovat do Ugandy v době voleb by přinejmenším nebylo rozumné a proto vyčkáme, jak se situace po volbách vyvine a teprve potom vyhlásíme termín. Pokud o cestě uvažujete, dejte nám, prosím, vědět už teď. Samozřejmě zatím naprosto nezávazně. Turisté se do Ugandy pomalu vrací a vláda se snaží nalákat další. Safari v národních parcích je, podle toho, co slyším, naprosto super a permit na gorily zlevnil ze 700 dolarů na 400.

Fotky vašich dětí s dávkou jídla máme ve složkách dětí a spolu s dalšímy čekají na zprovoznění stránek. S programátorem mluvíme každý den a každý den máme slíbeno, že práci dokončí. Nemůžu vyjádřit, jak strašně se kolem toho cítím. Je to už dlouho moje noční můra a zatím nejsme schopni se z toho dostat. Dohoda je taková, že nejprve se spustí stránky a teprve poté se programátor bude věnovat opravě databáze, abyste konečně viděli na profily dětí.

Do té doby nabízím informace prostřednictvím online info schůzek na google meet, příští týden v úterý, 15.12. a ve čtvrtek 17.12., obojí od 18 hodin. Pokud máte zájem se připojit, napište mi prosím na info@bwindiorphans.org a já vám pošlu odkaz, na základě kterého se ke schůzce připojíte. Z mé strany to sice nenahradí osobní setkání, ale na druhou stranu je to praktické řešení z domova. Aspoň takto můžeme zájemcům poskytnout podrobnější informace a hlavně dát prostor dotazům z vaší strany.

Od Medarda jsem konečně dostala naskenované dopisy od vašich dětí a v příštím týdnu začnu rozesílat mailem.

Děkujeme za vše, co pro děti děláte. Sponzorům dětí za jejich dlouhodobou podporu a všem dárcům za jejich příspěvky. Vaše pomoc změnila život v mnoha chudých rodinách. Ani oni, ani já nejsme schopni vám dostatečně poděkovat za to, že vám na nich záleží.

Kateřina Chauveau a tým Bwindi Orphans